برای آتناهای سرزمینم ...

  • پنجشنبه ۲۲ تیر ، ۱۳:۱۵ ب.ظ
  • روزنوشت
  • ۲۴۲۱ بازدید

قلبم فشرده شد وقتى داستان رو شنیدم . وقتى براى اولین بار چهره معصوم آتناى هفت ساله رو دیدم .. دخترى که قربانى افکار بیمار و شوم مردى چهل و هفت ساله شد . بخونید مقاله " برای آتناهای سرزمینم " رو به قلم #مسعودکوثرى و به نقل از کانال تلگرامم :

از کنار مسئله تجاوز نباید مثل جرم هاى دیگه رد شد و فقط به زندان انداختن متجاوز اکتفا کرد . شخصى که توى فکرش تجاوز رو پروش میده ، به بلوغ میرسونه و اینقدر مسئله رو جدى دنبال میکنه که دست به عملى کردن نیت شومش میزنه نمیتونه یه فرد عادى و سلامت از لحاظ روحى و فکرى باشه ..
برخورد قانون با شخص متجاوز باید در کنار زندان و جنبه عمومى جرم روانشناسانه و اصلاحگر باشه . یعنى جلساتى گذاشته بشه و این علاقه توى فرد ریشه یابى و کندوکاو بشه . اینقدر این بررسى ها ادامه پیدا کنه تا مشخص بشه آیا این شخص صلاحیت لازم براى حضور مجدد توى جامعه رو دارا هست یا نه ؟ آیا بعد از اتمام دوران محکومیت هنوز به دنبال عملى کردن نیت هاى شومش روى قربانى هاى دیگه هم هست ؟ یا همین فشار زندان و پذیرش اشتباه باعث قرار گرفتنش توى مسیر درست شده و میتونه به عنوان به فرد عادى به آغوش جامعه برگرده ..
پس نتیجه اینکه از جرم تجاوز نباید ساده گذشت ، نباید سطح زشتى و پلشتى این عمل رو با سایر جرایمى که به انگیزه هاى مالى صورت میگیرن برابر دونست ..
مسئله مهم دیگه دلجویى و درک صحیح شخص مورد تجاوز قرار گرفته هست ، شخصى که توى این نیت شوم هیچگونه اختیار عملى نداشته و قربانى یک ذهن بیمار شده . از اونجایى که 99% قربانیان تجاوز رو خانوم ها تشکیل میدن، ترس از آینده و آبرو باعث و بدتر از اون نگاه هاى سرزنشگر اطرافیان باعث سکوت و عدم ارجاع این مسئله به مراجعه قانونى و پیگرى هاى آتى و در نتیجه قربانى شدن هاى زن هاى دیگه و تکرار عمل شوم متجاوز میشه ..
به امید روزى که تابوى اعتراض به این عمل شکسته بشه و خدایى ناکرده اگر هر کدام از زنان و دختران سرزمین من قربانى این اتفاق شدن بتونن اعتراضشون رو با صداى بلند به گوش افرادى که مسئول برقرارى امنیت و نظم هستن برسونن و جامعه به این حد از رشد و تعالى رسیده باشه که بتونه این افراد رو با آغوش باز و گرم پذیرا باشه ..

و همینطور ویدیوی کمل ( Komal ) رو ببینید و براى کودکانتون به نمایش بذارین ، با اونها صحبت کنید و بهشون یاد بدین چطور از اندام هاى جنسیشون محافظت کنن :

+ فیلمی کوتاه درباره ی آموزش به کودکان برای جلوگیری از آزار جنسی ( دانلــود ) ( مشاهده آنلاین در آپارات )

تعداد نظرات این پست [ ۲۲ ] است ...

۲۲ تیر ۹۶ ، ۱۳:۱۶
سلام و درود
در مورد عدد طلایی و خواص شگفت انگیز ان تاکنون شنیده اید.
به ما مراجعه کنید و در این مورد بیشتر بدانید.
ممنون
مسعود
۲۴ تیر ۹۶ ، ۱۰:۰۰
چشم :/
۲۲ تیر ۹۶ ، ۱۳:۵۱
یعنی اگه بچه ها بدونن, اون مرد گنده نمیتونه به هدفش برسه؟! دیگه نمیتونه اون بچه رو گول بزنه؟!
[با لحن تند ننوشتم ها! اشتباه برداشت نشه! :) با لحن سوالی نوشتم! :) ]
مسعود
۲۴ تیر ۹۶ ، ۱۰:۰۰
متوجه سوالتون نشدم :/
۲۲ تیر ۹۶ ، ۱۴:۰۴
اینارو باید اعدام کرد نباید گذاشت دوباره به جامعه برگردن حتی اگر دو سوم جامعه رو این جور افراد تشکیل بدن😤
مسعود
۲۴ تیر ۹۶ ، ۱۰:۱۶
کاملا موافقم ..
۲۲ تیر ۹۶ ، ۱۴:۱۲
امیدوارم که فرهنگ سازی بشه 
مسعود
۲۴ تیر ۹۶ ، ۱۰:۱۵
ای کاش که بشه ..
۲۲ تیر ۹۶ ، ۱۴:۲۲
چه میشه گفت...
مسعود
۲۴ تیر ۹۶ ، ۱۰:۱۵
سکوت و فقط سکوت ..
یکی از دستام امروز میگفت برای اینجور ادما باید گفت حیوانم ارزوست...
امیدوارم امیدوارم و بازهم امیدوارم ...
مسعود
۲۴ تیر ۹۶ ، ۱۰:۱۴
حیوانم آرزوست ،
چقدر جالب ...
۲۲ تیر ۹۶ ، ۱۴:۵۶
پرتقال کوکی کوبریک رو دیدین؟چقدر این تربیت ها و اصلاح ها میتونه تاثیر گذار باشه و چقدر صلاحیت افراد قابل سنجشه؟
مسعود
۲۴ تیر ۹۶ ، ۱۰:۱۴
نه هنوز ندیدمش !
میذارمش تو لیست دانلودم ، مرسی بابت معرفی فیلم ..
۲۲ تیر ۹۶ ، ۱۵:۰۲
اه اه اه ... ):
+ یاد فیلم spotlight افتادم
مسعود
۲۴ تیر ۹۶ ، ۱۰:۱۳
ندیدم فیلمشو هنوز ، موضوعش چیه ؟
۲۲ تیر ۹۶ ، ۱۵:۳۸
متأسفانه تو خیلی از فرهنگ‌ها (مِن‌جمله فرهنگ ما) این قربانیه که شرمنده می‌شه و خجالت می‌کشه بگه چه بلایی سرش اومده چون که جامعه هزار مدل انگ بهش می‌زنه؛ اگه دختر باشه میگن چون بکارتش رو از دست داده یا دست غریبه بهش خورده دیگه همه بهش به چشم یه فاحشه نگاه می‌کنن و اگه پسر باشه بهش انگ هم‌جنس‌بازی می‌زنن و الفاظی رو بهش نسبت میدن که این‌جا نمی‌تونن عنوانشون کنم؛
اما متجاوز راست راست عین [...] برای خودش می‌چرخه و کسی نیست بهش بگه بالای چشمت ابروئه؛ یه مثال خیلی کوچیکش فیلم «هیس، دخترها فریاد نمی‌زنند» بود؛ طرف مورد تجاوز پدرخونده‌اش قرار گرفته ولی یک عمر هیچی نگفت و وقتی که مُرد هم عزادارش شد و کلی مثالای دیگه...
هنوز اون دختر افغانستانی که بهش تجاوز شد و نهایتاً هم جنازه‌اش نابود شد (به نظرم اسمش ستایش بود، مطمئن نیستم) و به خاطرش یه ملت در برابر همسایه شرمنده شدیم رو یادمون نرفته بود و جاش درد می‌کرد که آتنای عزیزمون، این بلا سرش اومد... واقعاً کلمه‌ای جز «بی‌شرف» برای مقصرش نمی‌شناسم...
مسعود
۲۴ تیر ۹۶ ، ۱۰:۱۳
اسمش فرخنده بود مترسک جان .
افغانستان که تو فقر فرهنگی شدید زندگی میکنه .
با همه حرفات موافقم ، متاسفانه کم نیستن امثال این آدم های بیمار ..
۲۲ تیر ۹۶ ، ۱۸:۰۷
و این وسط افراد معروفی هم هستن که این دلیل این تجاوز رو بی حجابی آتنای 7 ساله عنوان می کنند!!!!!!
مسعود
۲۴ تیر ۹۶ ، ۱۰:۱۰
از انسان ها صحبت کنیم :)
۲۲ تیر ۹۶ ، ۱۸:۱۷
سلام و وقت بخیر

با عرض معذرت من با این مطلبتون موافق نیستم.

در اولین بند از نوشته شما در تلگرام نوشتین، بیان شده که شخصی که فکر تجاوز رو پرورش میده و به بلوغ می رسونه نمی تونه فرد عادی باشه؛ در صورتی که روند معمول ذهنی یک فرد عادی به این شکله. شما چطور به موفقیت می رسید با همین روند. ولی نوع فکر فرق می کنه و این هم عادیه. بعضی انسان‌ها با اصولی بزرگ می شوند که بعضی از تفکرها که برای ما زشت و بد و بیمارگونه هست برای آن شخص عادی هست ما به این نمی گیم بیمار، می گیم تفاوت‌های فردی.

در ادامه مطلب بیان کردین که باید علاقه‌ای این افراد رو ریشه یابی کرد، وقتی می گین فرد عادی نیست پس غیر عادی هست و علاقه به تجاوز، چیزی نیست که تو ژن فردی قراره بگیره. علاقه اکتسابی هست. همه افراد وقتی لذتی و خوشی کسب می کنند آرام آرام این عمل به رفتار مورد علاقه شخص تبدیل میشه. و صرفا علاقه هم نمی تونه باشه


از طرفی بیان شده که باید جلساتی برگزار شود و فرد مورد بررسی گردد، به نظرتون  فقط  تعداد انگشت شمار متجاوز گر داریم که خیلی راحت توانایی شناسایی و  روانکاوری و روان درمانی کنیم؟؟؟

فردی به اصطلاح بیمار دختری را کشته و بعد از مدتی درمان دوباره به اجتماع برگردد و اگر کوچکترین اشتباه در روند ارزشیابی درمان و بهبودی شکل بگیرد به نظرتون همین بیمار جان شخص دیگری را بگیرد مسئول کیست؟؟

همینطور که بیان می کنیم فاکتور مهربانی برای افراد عادی و بعضی بیمارهای روانی تسهیل گر درمان یا خیلی چیزهای دیگر است ولی فراموش کردیم که ترس هم عامل مهمی در بازدارندگیست.

در بیشتر مواقع همین عامل یعنی نبود ترس از عاقبت رفتاری مثل تجاوز باعث شروع این فعالیت‌های کثیف می شود.

کسی که اصولی ندارد و به چیزی اعتقاد ندارد نمی شود با مهربانی کردن تغییر داد. بعضی وقت‌ها نیاز است که از عاقبت کار بترسد. تو هیچ کشوری این توانایی نیست که تک تک بیمار‌های روانی را شناسایی و درمان کنیم. با روشی انتخاب شود که برای کل جامعه موثر باشد.  همینطور که می گن پیشگیری بهتر از درمان است.
شخصى که توى فکرش تجاوز رو پروش میده ، به بلوغ میرسونه و اینقدر مسئله رو جدى دنبال میکنه که دست به عملى کردن نیت شومش میزنه نمیتونه یه فرد عادى و سلامت از لحاظ روحى و فکرى باشه ..

منبع : www.MardeBarani.ir
شخصى که توى فکرش تجاوز رو پروش میده ، به بلوغ میرسونه و اینقدر مسئله رو جدى دنبال میکنه که دست به عملى کردن نیت شومش میزنه نمیتونه یه فرد عادى و سلامت از لحاظ روحى و فکرى باشه ..

منبع : www.MardeBarani.ir
شخصى که توى فکرش تجاوز رو پروش میده ، به بلوغ میرسونه و اینقدر مسئله رو جدى دنبال میکنه که دست به عملى کردن نیت شومش میزنه نمیتونه یه فرد عادى و سلامت از لحاظ روحى و فکرى باشه ..

منبع : www.MardeBarani.ir
شخصى که توى فکرش تجاوز رو پروش میده ، به بلوغ میرسونه و اینقدر مسئله رو جدى دنبال میکنه که دست به عملى کردن نیت شومش میزنه نمیتونه یه فرد عادى و سلامت از لحاظ روحى و فکرى باشه ..

منبع : www.MardeBarani.ir
مسعود
۲۴ تیر ۹۶ ، ۱۰:۰۸
سلام گیومه عزیز ..
ممنون بابت کامنت کامل و جامعی که گذاشتی و ممنون از نپاه مو شکافانه ات به این مسئله .
نکته های زیادی توی نوشته هات بود که از دید من پنهان مونده بود و بهش توجهی نکرده بودم .
با نوشته هات موافقم ..
۲۲ تیر ۹۶ ، ۱۹:۲۲
سند ۲۰۳۰ تو اموزش و پرورش تدریس کنیم؟
از فیلم بهتره تاثیرش
مسعود
۲۴ تیر ۹۶ ، ۱۰:۰۵
نه چشممون رو رو به همه چیز ببندیم و مثل کبک زیر برف بگیم اینجا همه چز خوبه !
۲۳ تیر ۹۶ ، ۱۰:۲۹
وقتی کسی در گذشته سابقه کیفری و تجاوز به عنف داشته نبایستی بعدش راس راس توی جامعه راه بره چون ممکنه جرایم بعدی رو انجام بده. همونطور که مجازات قتل اعدامه باید مجازات تجاوز هم اعدام باشه. یه چیزه دیگه هم اینکه مخصوصا در رابطه با دختر بچه ها، خونواده نباید سرودست و گردن دخترو طلا بگیرن و یا با هرلباسی چون اون بچست بیرون ببرنش. توی این زمونه پدر مادر باید چارچشمی مواظب بچه باشن تا خوب از آب و گل درآد.
مسعود
۲۴ تیر ۹۶ ، ۱۰:۰۶
کاملا با این کامنت موافقم ، ممنون ..
۲۳ تیر ۹۶ ، ۱۶:۰۱
سلام .
یکی از کاملترین و دقیق ترین نوشته هایی بود که درباره ی این موضوع خوندم ...
هیچ جوری نمیشه انکار کرد که حالِ آدما ، افکار و قلب ها بد و خراب شده ... کاش حداقل قبول میکردیم این مشکل رو ... 
کاش حداقل براش عذر و بهونه نمی آوردیم که اگر دختره فلان بود ، اینطوری نمیشد ... 
هووووف :(
مسعود
۲۴ تیر ۹۶ ، ۱۰:۰۳
این قضیه که میگین دختره فلان بود باید دید از دهن کی میاد بیرون ؟ یه مصرف کننده مثل امیر تتلو .
پس نباید جدی گرفتش ، آدم ها تو نعشگی حرف زیاد میزنن ..
۲۳ تیر ۹۶ ، ۱۶:۱۶
آتنا و داستانش یه درد بزرگ بود برای همه.
کاش یه روزی برسه که همچین پستی هایی رو توی جامعه نبینیم.
کاش یه روز تمام دنیا به انسانیت و شرافت برگردن.
یاعلی
مسعود
۲۴ تیر ۹۶ ، ۱۰:۰۲
خیلی هم بزرگ ؛
دردی که حالا حالاها جای زخمش خوب نخواهد شد ...
...
۲۳ تیر ۹۶ ، ۲۰:۲۹
ﺑﺪﻥ ﻣﺠﺮﻭﺡ ﻭ ﭘﺎﺭﻩ ﺷﻮ ﺑﺴﻮﺯﻭﻥ
ﺭﻭﯼ ﻧﻌﺶ ﺍﯾﻦ ﮐﺒﻮﺗﺮ ﺁﯾﻪ ﺑﺨﻮﻥ
ﺯﻣﯿﻦ ﻭﺍﺭﺛﺘﻮ ﺑﺒﯿﻦ ﺧﻮﻥ ﮔﺮﯾﻪ ﮐﻦ
ﺯﻣﯿﻦ ﻣﻨﻔﺠﺮ ﺷﻮ، ﺑﭙﺎﺵ، ﺣﯿﺎ ﮐﻦ


مسعود
۲۴ تیر ۹۶ ، ۱۰:۰۲
قشنگ بود ، ممنون ...
۲۴ تیر ۹۶ ، ۰۳:۲۴
حرفى برای فتن ندارم ... گفتنى ها همه رو گفتید.. تجاوز به کنار به قتل رسوندن چرا اخه!؟

+ادرستون چرا این شکلی شده -.- (mardebarani.ir.domains.blog.ir)
مسعود
۲۴ تیر ۹۶ ، ۱۰:۰۱
قاتل گفته برای ساکت کردنش دستم رو گذاشتم روی دهنش و خفه شده ، قتل عمدی نبوده .
تاریخ امکانات اختیاری بیان تموم شده بود ، درستش کردم ..
۲۴ تیر ۹۶ ، ۱۴:۳۲
درود بر شما
سپاس از این پست و سپاس از نگاهتان
جناب مترسک بهترین دیدگاه را نسبت به مسئله تجاوز در کشور ما را بیان کرده بودند . سالها پیش ( سال 1371) من به عنوان یک خبرنگار جوان به ندامتگاه بیستون کرمانشاه که امروز تبدیل شده به هتل لاله و آن روزها زندان زنان بود رفتم . پشت نگاههای سرد و یخی درد بود و درد - پشت چهره هایی که غم در آنها موج می زد درد بود - درد زن بودن - درد بی درمانی که نگاه نادرست و سنتهای دیکته شده به این آب خاک قربانی را مجرم می شناسد . 2 زن درمیان آن همه زن چند روزی به اعدامشان مانده بود و می بایست راهی قرنطینه پیش از اعدام می شدند به سختی توانستم با یکی از آنها مصاحبه کنم . یکی مادر دختری بود که توسط عمویش تجاوز و کشته شده بود و مادر به دلیل اینکه پدر دختر از شکایت صرفنظر کرده بود قاتل دخترش را کشته بود و خودش را معرفی کرده بود . و دیگر خانم دکتری بود که توسط یکی از همکاران تهدید به تجاوز شده بود و برای حفاظت از خودش با دستگاه پانچ همکارش را به قتل رسانده بود .
قربانی - زن ؛ زن ایرانی - زنی که می داند کجای این روزگار است اما نمی گذارند نفس بکشد .
نمی دانم آیا آن دخترک می بایست حجابش را در برابر عموجان محرم حفظ می کرد؟  یا خانم دکتر محجبه با ججابهای سفت و دست و پاگیر آن موقع بجز مانتوی خاکستری و مقنعه و شلوار مشکی اش ...
افسوس .
من در جایی زندگی می کنم که قربانی را به رنگ مجرم می بینند . . . .
چند روز بعد پیکر بی جان خانم دکتر و مادر داغدار را به پزشکی قانونی کرمانشاه منتقل کردند و دیگر هیچ ...
در پناه مهر خداوند پیروز و شاد باشیدمسعود
۰۲ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۵۵
چقدر این کامنت دردناک بود ..
چی باید گفت ..
ممنون برای قلم زیبات ..
۲۴ تیر ۹۶ ، ۱۷:۲۳
اسکار‌ گرفت فک کنم /:
فیم خوبیه حتمن ببین ((:
موضوعش سواستفاده جنسی کشیشا از بچه هاس، واسه همین این یادم افتاد 
مسعود
۰۲ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۵۱
واجب شد برم ببینمش :|
۲۵ تیر ۹۶ ، ۰۵:۵۹
بعضی از مسایل هستن که باید به موقع آموزش داده بشن که متاسفانه در کشور ما در این موضوع خیلی کوتاهی شده ....

*****

نمی‌دونم بعضیا هنوز هم از این روها دارن که بگن چرا تو کشور اعدام دارین و بخوان روشن فکری بازی در بیارن و بگن حقوق بشر ؟؟؟ آخه مگه امثال اینا بشر هستن ؟؟؟ 
مسعود
۰۲ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۴۴
داریم ، خیلی هم از اینجور آدم ها داریم ..
۲۶ تیر ۹۶ ، ۱۴:۱۰
من به هیچ کس به چشم آدمِ اَمن نگاه نمیکنم.
هرکسی آستانه اش فرق داره..حتی خود شما.
یادمه خیلی وقت پیشا،راهنمایی بودم،توی بازار با خونوادم قدم میزدم،یکی پشت سرم کاریو کرد که نباید میکرد،بابا جلوشو نگرفت.چون جلوتر از من بود و ندید.من هم دیگه ندیدمش که چیزی بگم.
جالبه که چادر هم سرم بود.اما این اتفاقا ختم نمیشه به اینجا.و من هربار که اتفاق جدی ای داشت برام میفتاد چادر سرم بود،جز این دو سه سال که بی اعصاب شدم.و پاچه هر مردی، چه نگاه کنه چه هرچیز دیگه،رو میگیرم.
میشه بگی این مشکل دقیقا از کجاس؟انقدر فلان که نتونن از چادری هم نگاه بگیرن؟
 از مردا متنفر شدم.موجودی که نتونه نرینگی خودشو کنترل کنه،اضافیه.
اضافه کنم یه مدتیه اوضاع بهتره.

مسعود
۰۳ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۳۸
نمیدونم چی باید گفت ، گاهی وقتا حرف داری ولی کلمه ای نداری که بیان کنیش ..
۲۷ تیر ۹۶ ، ۲۲:۴۹
متاسفانه برای همین مسئله که اصلا هم کوچیک نیست پرت و پلاهای زیادی از افراد بیمارگونه و هذیان گو شنیدیم و دیدیم
همینا خودش شاهدی برای بیماری روحی جامعه‌ست جامعه‌ای که تعداد افراد سالمش انگشت شماره چون متاسفانه بخاطر سنت‌ها و افکار پوسیده‌ای که تو بطن این جامعه رسوب کرده مردم هر کدوم به نوعی درگیر بیماری های مختلف روحی-روانی هستن
شاید اگر از خودمون شروع کنیم و‌سعی کنیم انسان باشیم و‌منطقی فکر کنیم و‌سالم زندگی کنیم تعداد مشکلات جامعه‌مون کم بشه

من تو جایگاهی نیستم که بگم اعدام آره یا نه
ولی میتونم بگم با اعدام در ملاعام بشدت مخالفم نه تنها بخاطر اثرات سویی که داره بلکه بخاطر اینکه ممکنه اون شخص عقده‌ی دیده شدن رو داشته باشه که بهش رسیده😏😏
فقط میتونم برای روح پاک آتنای معصوم سکوت کنم چون هیچ چیزی حجم عظیم دردی که کشیده رو به تصویر نمیکشه...
مسعود
۰۲ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۳۵
با کامنتتون موافقم ..

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی